ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
.
1 / 4

کرایه سفره عقد،مزون سفره عقد در تهران،لیست مزون سفره عقد و تم عروسی در تهران


سفره عقد و محضر

بهترین سفره عقدی که می‌توانید انتخاب کنید یک سفره عقد ساده، شیک و کم هزینه است. این سفره هنگام خوانده شدن خطبه عقد رو به روی عروس و داماد چیده می‌شود. روی این سفره وسایل خاصی وجود دارد که بنا بر باورهای قدیمی، هر یک از آن‌ها نماد مفهوم خاصی هستند. یکی از چیزهایی که ایرانیان هیچ‌وقت گذاشتن آن بر سر سفره عقد را فراموش نمی‌کنند قرآن است. مردم مسلمان معتقد هستند که زندگی مشترکی که با کلام خدا آغاز شود معمولاً عاقبت به خیری و خوشبختی تا آخر عمر را در پی دارد. علاوه بر قرآن وسایل دیگری مانند آینه و شمعدان، نبات، میوه و شیرینی و عسل بر روی سفره عقد چیده می‌شوند. چیدن سفره عقد از سنت‌های ایرانی است و در سایر کشورهای دنیا مرسوم نیست. در این مقاله از بیاتو عروسی با ما همراه باشید تا نکات انتخاب یک سفره عقد و محضر شیک و زیبا را با شما در میان بگذاریم.

ویژگی های یک سفره عقد و محضر خوب

سفره عقد باید در کنار سادگی بسیار زیبا باشد. برای اینکه بتوانید سفره عقد زیبایی را آماده کنید باید همه وسایل لازم برای چیدن آن را داشته باشید. انتخاب رنگ یکی از نکات مؤثری است که در زیبا به نظر رسیدن سفره عقد شما تأثیرگذار است. برای مثال هماهنگ بودن رنگ سفره و وسایلی که روی آن چیده شده اند به زیبایی سفره کمک می‌کند. سنت چیدن سفره عقد در مقابل عروس و داماد از رسوم دیرینه ایرانی است، در کشورهای دیگر چنین رسمی وجود ندارد. به همین علت بهتر است هنگام چیدن سفره لوازم و تزئینات و گل آرایی استفاده شده در سفره رنگ و بوی ایرانی داشته باشد.

نماد هر یک از اجزای سفره عقد چیست؟

به روی سفره عقد معمولاً چیزهایی مانند نبات، عسل، تخم مرغ، فندق، گردو، بادام، کتاب کلام خدا، آینه و شمعدان، جانماز، نان و سبزی چیده می‌شود. هر کدام از این‌ها بیانگر مفهومی خاص هستند. برای مثال نان نماد رزق و روزی زیاد در زندگی مشترک آن زوج خواهد بود. تخم مرغ نماد باروری و زایش در ادامه زندگی، عسل نماد شیرینی و شیرین کامی است، سکه نماد افزایش رزق و روزی، گل نماد شادابی و طراوت، آینه نماد پاکی و شمعدان نماد روشنایی و نور است. امروزه سفره عقدها بسیار مفصل‌تر و با تزئینات بیشتر چیده می‌شوند اما وسایل اصلی‌ای که روی سفره قرار دارد مانند گذشته است و تغییری نکرده است. امروزه چیدن سفره عقد با طراحی و دیزاین شیک و مدرن را افرادی به نام دیزاینر در قبایل دریافت مبلغی پول انجام می‌دهند. دیزاینرها افرادی هستند که علم طراحی و دیزاین را یاد گرفته اند و می‌توانند سفره عروس و داماد را مطابق سلیقه آن‌ها و در کمال زیبایی تزئین کنند.

هزینه سفره عقد و محضر

اگر در چیدمان سفره عقدتان زیبایی و سادگی اولویت شما باشد می‌توانید با هزینه نه چندان زیاد یک سفره زیبا و شیک و ساده داشته باشید. برای چیدن سفره عقد زیبا حتماً نیاز نیست که هزینه‌های کلان کنید، و با مقدار هزینه خیلی کم نیز می‌توانید سفره عقد زیبایی داشته باشید. سفره عقد سنتی که طرفداران زیادی هم دارد، با وسایلی که در خانه هر ایرانی وجود دارد قابل چیدن است. برای مثال سفره ترمه، گلدان‌های سفالی، شمعدان‌های کنار آینه و موارد مشابه دیگر در خانه هر ایرانی پیدا می‌شود. اگر شما از طرفداران سفره عقد مدرن هستید و طراحی شیک و خاص مدنظر شما است، می‌توانید از یک دیزاینر خوب برای کمک در این زمینه استفاده کنید. البته باید برای دیزاینر مبلغی پول کنار بگذارید. هزینه چیدن سفره عقد آن‌قدر زیاد نیست که برای صرفه جویی در هزینه‌ها از چیدن آن صرف نظر کنیم. حتی اگر در باغ و تالار عروسی باشد. سفره عقد یک سنت مهم ایرانی است و بهتر است زوج‌ها به خاطر کمتر شدن هزینه این قسمت مراسم خود را حذف نکنند.

انتخاب بهترین محضر عقد

انتخاب محضر مناسب برای عقد و ازدواج، اولین گامی است که هر دختر و پسر برای شروع زندگی‌شان باید آن را انتخاب کنند. جاری شدن خطبه عقد توسط شخص مناسب و در مکانی شایسته و خاطره انگیز می‌تواند زیبایی پیوند زوج را دو چندان کند و خاطره این روز را تا آخر عمر در ذهن خود و مهمان‌ها جاودان سازد. یک دفتر عقد زیبا علاوه بر اینکه شبی رؤیایی برای عروس و داماد به ارمغان می‌آورد، باعث می‌شود باب آشنایی خانواده‌های عروس و داماد در فضایی لوکس و دل‌نشین باز شود.

در حال حاضر در قسمت‌های مختلف هر شهری سالن‌های عقد متفاوتی وجود دارد. به عنوان مثال دفاتر ازدواج و سالن‌های عقد زیادی در مناطق شمال، شرق، غرب و جنوب تهران وجود دارد که برای خواندن خطبه عقد و شروع پیوند زناشویی فضایی فوق العاده فراهم کرده اند و امکانات پذیرایی و سرو غذا را نیز دارند. این نکته باید مدنظر شما باید که اصولاً دفاتر ازدواج تنها چند ساعت پذیرای مراسم شما هستند در حالی که در سالن‌های عقد زمان بیشتری را برای مهمانی خود رزرو خواهید کرد.

ویژگی یک سفره عقد مدرن

سفره عقد مدرن، سفره‌ای نیست که از وسایل زیادی درست شده باشد؛ بلکه تزئین و اجزایی که در آن به کار رفته نمایانگر مدرن بودن یا نبودن سفره عقد است. سفره عقد مدرن با نورپردازی‌های زیبا و شیک و بدون تنوع رنگی زیباتر هستند. یکی از موارد مهم سفره عقد، نحوه چیده شدن اجزای سفره در کنار همدیگر است. از ویژگی‌هایی که منجر به زیبایی بیشتر سفره عقد می‌شود، قرار دادن آب رو به روی آینه است. این کار تصویر بی نظیری را برای سفره ‌ایجاد می‌کند.

به کار بردن شمع‌ها و گل‌های زینتی، به ویژه استفاده از گل‌های پر پر شده به زیبایی بیشتر سفره عقد کمک می‌کند. یک سفره عقد مدرن با ظروف کریستال و پارچه‌های زینتی تزئین می‌شود. تزئین کله قندها در سبک سفره عقد مدرن، با بستن روبان‌های شیک و انتخاب رنگ توری اطراف آن انجام می‌شود.

چیدمان سفره عقد مدرن

سفره عقد مدرن طوری چیده می‌شود که هیچ یک از بخش‌های آن پر از اشیاء نباشد. در عوض هیچ یک از بخش‌های سفره عقد مدرن خالی نخواهد بود. طریقه چیدمان اجزای سفره عقد، در سبک مدرن اهمیت زیادی دارد؛ چرا که زیبایی این سفره به نحوه چیدمان آن برمی‌گردد. این چیدمان طوری است که از دیدن سفره عقد لذت ببرید و هیچ عیبی داخل آن پیدا نکنید.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در سفره عقد مدرن وجود دارد، رنگ پس زمینه سفره یا پارچه مورد استفاده روی سفره است. معمولاً در سفره‌های عقد مدرن، از یک پارچه با طرح‌های محو استفاده می‌شود. همچنین می‌توان روی این سفره از دو رنگ ثابت استفاده کرد. علاوه بر این در برخی محضرهای عقد، از آینه به عنوان سفره عقد استفاده می‌شود. این طراحی جلوه بسیار خاص و زیبایی به سفره عقد می‌بخشد.

کلام آخر

در این مقاله از بیا تو عروسی، تلاش کردیم تا اطلاعات لازم برای انتخاب یک محضر و سالن عقد مناسب و نکات مورد نظر برای داشتن یک سفره عقد زیبا را بیان کنیم. تشریفات عروسی از جمله انتخاب باغ و تالار عروسی، عکاسی و آتلیه، آرایشگاه و سالن زیبایی، لباس عروس، لباس داماد، شیرینی و کیک عروسی، گل و گل آرایی، ماشین عروس، سفره عقد و محضر، موزیک، کارت دعوت و... هر کدام پروسه خاص خود را دارد و دقت زیادی می‌طلبد. اما توجه به سفره عقد و سالن عقد به عنوان اولین قدم زندگی مشترک دقت و حوصله زیادی نیاز دارد.

مرتب سازی: